Rajd po południowych rubieżach powiatu jarocińskiego

     W dniu 21 października 2012 r. (niedziela) grupa kolarska PTTK w Jarocinie zorganizowała kolejny, cotygodniowy Rajd, tym razem po południowych rubieżach powiatu jarocińskiego. W Rajdzie uczestniczyły wyjątkowo tylko trzy osoby, a to z powodu bardzo dużej mgły. Pogoda była wilgotna, było ciepło, ale deszcz nie padał; coraz śmielej pokazywało się słońce.
Głównym celem Rajdu było dotarcie do miejscowości Ruda k. Lutyni, gm. Dobrzyca. W miejscowości tej usytuowany jest głaz narzutowy pochodzenia lodowcowego – granitoid skandynawski. To jest pomnik przyrody ustanowiony Decyzją Wojewody Poznańskiego z 1975 r. Głaz, wg niezwykłej legendy, powstał na miejscu karczmy „Koźliłeb” w czasach księcia Odona, syna Mieszka III. Od tamtego czasu nosi nazwę „Bogudar”, na pamiątkę młodzieńca o tym imieniu, który jako jedyny z mężczyzn we wsi okazał się być pracowitym, stroniącym od alkoholu i wierzącym.
Jeden z uczestników Rajdu próbował go „podnieść”, ale było to ponad jego siły. Głaz ma bowiem obwód 15,7 m i wysokości 2,15 m. Rajd przebiegał trasą Jarocin, Witaszyce, Magnuszewice, Ruda, Kotlin, Wyszki (gdzie był krótki odpoczynek), Zakrzew, Jarocin – łącznie 40 km.