Wielkopolski Zlot Turystów kolarzy w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia

     W dniach 21 – 24 czerwca 2012 r. odbył się 13. (ostatni) Wielkopolski Zlot Turystów kolarzy w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia (z serii:Parki Narodowe i Krajobrazowe Wielkopolski). Rajd zorganizował Klub Turystyki Rowerowej „Sigma” w Poznaniu. Oddział PTTK w Jarocinie reprezentowali: prezes Zarządu Marian Broda oraz Zdzisław Ślachciak, Andrzej Dąbrowski, Gabriela Warkocka i Maria Rubrycka. 
     Bazą Zlotu był Ośrodek Wypoczynkowy PTTK w Przyjezierzu nad jeziorem Ostrowskim k. Strzelna. Noclegi zorganizowane były w domkach drewnianych 2- i 4-osobowych. Łącznie uczestniczyło w Rajdzie 86 osób z całej Polski. Pierwszy dzień upłynął na zakwaterowaniu i spotkaniu organizacyjnym oraz zajęciach integracyjnych i konkursach zręcznościowych. W drugim dniu do pokonania była trasa o długości 90 km. Zwiedzano drewniane  kościółki, m. in. w Rechcie a także bazylikę św. Trójcy w Strzelnie z największą w Polsce kolekcją relikwii świętych (ok. 1000 szt.), następnie Kruszwicę z wejsciem na Mysią Wieżę. Był także 45-min. rejs statkiem po jeziorze Gopło. Przygodą był przejazd rowerami na półwysep Potrzymiech, po błocie i kałużach, gdzie pracownicy Nadgoplańskiego Parku  Tysiąclecia przygotowali ognisko i kiełbaski, przy strażnicy NPT „Rysiówka”. Powrót do bazy trochę opóźnił się, ale dojechali wszyscy bezproblemów. Wieczorem były zajęcia integracyjne. W trzecim dniu wyjechano na nieco krótszą trasę, bo ok. 50-km. Zwiedzano m. in.skansen archeologiczny-grodzisko w miejscowości Mrówki k. Wilczyna. Nad jeziorem w Wilczynie była grochówka. Udano się do Skulska (sanktuarium maryjne), gdzie miejscowy proboszcz opowiedział historię tego miasta i odsłonił w ołtarzu bazyliki najpiękniejszą w Polsce Pietę. W drodze powrotnej zwiedzano kościółek drewniany w Kościeszkach, z 1766r. W Przyjezierzu czekał obiad a wieczorem przy ognisku w konkursach sprawnościowych można było wykazać się swoją sprawnością.

     Pierwsze miejsce w rzucie piłeczką do celu zdobył kol. Zdzisław Ślachciak z Jarocina a kol. Gabriela Warkocka z Jarocina zdobyła piąte miejsce w strzelaniu „do dzika”, z wiatrówki. Wszystkie miejsca były nagrodzone medalami okolicznościowymi i nagrodami rzeczowymi. Wieczorem nastąpiło podsumowanie i oficjalne zakończenie Zlotu a przy ognisku śpiewano do późna wieczór. W ostatnim dniu uczestnicy opuszczali Ośrodek; jedni na rowerach – m. in. PTTK Jarocin, inni – samochodami, żegnając się i życząc zobaczenia się na innych rajdach w pełnym zdrowiu.